علت خاموش شدن زغال قلیان
آوریل 17, 2023
ویژگی های زغال خوب
آوریل 18, 2023

زغال یک ماده سوختی است که از نیم‌سوختن چوب یا دیگر مواد دارای کربن به دست می‌آید. کاربرد های زغال بسیار مختلف است  که در  زندگی، صنعت و کشاورزیمصرف می شود. کاربرد زغال

کاربرد های زغال

در پخت‌وپز به عنوان ذغال کبابی:

یکی از کاربرد های زغال استفاده از ان به عنوان زغال کبابی و دم کردن چای و گرم نگهداشتن غذا استفاده می‌شود. که دارای  شعله بالا، دود کم و حرارت طولانی مدت دارد.

زغال قلیون:

برای شعله ور کردن توتون و تنباکو در قلیان استفاده می‌شود. زغال لیمو، پسته و سفید از جمله زغال‌های مناسب برای قلیان هستند.

کاربرد زغال در تولید برق:

زغال برای تولید برق در نیروگاه‌های حرارتی استفاده می‌شود. زغال با حرارت بالا، بخار آب را تولید می‌کند که توربین‌ها را می‌چرخاند و الکتریسیته را ایجاد می‌کند.

تولید فولاد:

زغال برای تولید فولاد در کوره‌های قوس الکتریکی استفاده می‌شود. زغال با اکسیداسیون فلزات ناخالص، فولاد را پاکسازی می‌کند و خواص مکانیکی آن را بهبود می‌بخشد.

تصفیه آب و هوا:

زغال فعال یک نوع خاص از زغال است که قابلیت جذب سموم و مواد خطرناک را دارد. زغال فعال در فیلترهای تصفیه آب و هوا استفاده می‌شود تا با جذب گرد و خاک، باکتری، ویروس، فلزات سنگین و سایر آلودگی‌ها، آب و هوای پاک و سالم را فراهم کند.

کاربرد زغال در هنر

به عنوان ماده خشک از ابزار هنری است که از مواد آلی ریز آسیاب شده ساخته می‌شود و توسط صمغ یا چسب مومی به هم چسبیده یا بدون استفاده از چسب با از بین بردن اکسیژن داخل ماده در طی فرایندی، تولید می‌شود.

زغال را می‌توان به صورت فشرده، واین و مداد به کار برد. از آن می‌توان برای ایجاد بافت خشن، خطوط نازک یا سیاه و پاک کردن استفاده کرد.

هنرمندان از زغال برای نقاشی و طراحی استفاده می‌کنند.

برخی از این انواع عبارتند از: زغال واین، زغال بید، زغال فشرده و مدادهای زغالی. همچنین محصولات کمپانی کرتاکالر دارای بالاترین کیفیت برای ایجاد یک اثر هنری هستند. زغالهای چانکی کرتاکالر در 12 رنگ و در یک جعبه مقوایی است. جنس زغال ها خشک و بدون روغن بوده و از تمامی وجوه آن می توان استفاده کرد.

بهداشت و سلامت:

زغال فعال برای درمان بعضی از مشکلات گوارشی، سم‌زدایی بدن، سفید کردن دندان، پاکسازی پوست و مو، جذب گازهای نامطبوع شکم و رفع بوئۀ بد دهان استفاده می‌شود.

قرص، خمیر دندان، دهان شویه، صابون، شامپو و ماسک صورت از جمله محصولات بهداشتی حاوی زغال فعال هستند.

زغال آباد پاسخگوی نیاز های زغالی شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *